piątek, 2 listopada 2018

Żydowskie ślady w Rosji

No tak - come back po 2 latach. Mam rozmach, nie ma co ;) Grafomańska potrzeba powróciła, zatem trzeba coś napisać.

Gdy tak zacznie się przeglądać mapę Rosji i wgłębiać w jej podział administracyjny, można znaleźć bardzo ciekawe miejsca, takie zupełnie do Rosji nie pasujące i nie kojarzące się z nią. O tym, że to olbrzymi, wielokulturowy kraj, to oczywiście wiedziałem, ale np. tego że jest w Rosji w obwodzie omskim tzw. Azowski niemiecki rejon narodowy (a na jego herbie, obok flagi Rosji jest flaga Niemiec), to nie wiedziałem.

Jednak chciałem tu wspomnieć o miejscu, z którego ostatnio otrzymałem widokówkę. Mowa będzie o mieście Birobidżan - stolicy Żydowskiego Okręgu Autonomicznego. Jest to niewielkie miasto - około 77 tys. mieszkańców, blisko granicy chińskiej. Miasto powstało dopiero w 1931 r. i zostało wybudowane od nowa według wizji szwajcarskiego architekta Hannesa Meyera, zatrudnionego przez Sowietów. Wcześniej istniała tu jedynie stacja kolejowa. Prawa miejskie otrzymało w 1937 roku. W zasadzie od początku lat 30 XX wieku zaczęto tu osiedlać Żydów z ZSRR. Co ciekawe, również Żydzi z USA i Ameryki Łacińskiej osiedlili się tutaj, i to dobrowolnie!. Był to efekt propagandy szerzonej przez Ukraińca żydowskiego pochodzenia, Davida Bergelsona. Bergelson (który uciekł z Berlina po dojściu Hitlera do władzy), pomimo iż nigdy nie mieszkał w tym mieście, to pisał o Birobodżanie jako o idealnym miejscu do ucieczki przed szerzącym się antysemityzmem. Jego artykuły, pisane w języku Jidysz, zostały zamieszczone w żydowskich gazetach, i wielu Żydów po prostu dało się zwieść. Miasto osiedlili więc dobrowolnie przybyli tu Żydzi, a także Żydzi zesłani tutaj wskutek polityki Stalina, który obawiał się rosnących wpływów ruchu syjonistycznego w ZSRR.

Jednak patrząc na dane uzyskane w wyniku spisu powszechnego z 2010 roku, jedynie 1% mieszkańców (około 2000) Żydowskiego Okręgu Autonomicznego zadeklarowało etniczne żydowskie pochodzenie. W ostatnich latach obserwuje się powrót do żydowskich tradycji, na co wskazuje np. fakt otwarcia nowej synagogi w 2004 roku, a chanukija będąca jakby symbolem miasta, stoi w samym jego centrum.

A pocztówka (dotarła niestety trochę pogięta, ale długą drogę przeszła) przedstawia Plac Teatralny. Rosyjskie znaczki jak zwykle super!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz