czwartek, 25 lipca 2019

Rudy Raciborskie - idealne na jeden dzień

Pewnej słonecznej niedzieli postanowiliśmy - jak zwykle zresztą - połączyć zwiedzanie z jakąś atrakcją dla dzieci. Jako cel obraliśmy Rudy Raciborskie i tamtejszą kolej wąskotorową i park linowy. Plan był następujący: podróż kolejką wąskotorową, później czas dla dzieci w parku linowym, a następnie wizyta u Cystersów w Rudach Raciborskich. I można powiedzieć, że plan wypalił w 100%!

Rudy Raciborskie to fajne miejsce, bowiem każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podróż kolejką trwa około 40 minut, a trasa liczy 6 km. Jedzie się głównie przez las, po drodze mijając malownicze zakola rzeki Rudy. Na stacji Stodoły lokomotywa jest przestawiana na przeciwległy koniec kolejki, i zaczyna się podróż powrotna do stacji Rudy. Przy stacji Rudy znajduje się ponadto wiele interesujących zabytkowych pojazdów kolejowych. Można zajrzeć również do lokomotywowni.

A tak wyglądają bilety na podróż kolejką. Szkoda tylko, że na białym papierze, a nie na szarym, tak jak kiedyś... ;)

Kolej ta powstała w 1899 roku. W założeniu miała przewozić pasażerów z Gliwic do Raciborza, co nastąpiło w 1903 roku, a cała trasa liczyła wówczas 51 kilometrów. Kolej została zamknięta w 1992 roku. W 1993 roku została wpisana na listę zabytków. Więcej o historii tego niezwykłego miejsca można przeczytać TUTAJ

Obok stacji znajduje się park linowy "Stacyjkowo" wraz z gastronomią. Na miejscu można zakupić kiełbasę i upiec ją na rożnie nad ogniskiem. Dla dzieci miejsce to jest idealne, bowiem park ten nie jest jakoś bardzo ekstremalny. Nasza 9-letnia córka i 6-letni syn znajomych czuli się tu wyśmienicie!

Po południu opuściliśmy stację, i udaliśmy się kilka kilometrów dalej - do opactwa cystersów. Cystersi przybyli tu w XIII wieku z Jędrzejowa, a sprowadzeni zostali przez księcia Władysława Opolczyka (tego samego, który sprowadził Paulinów na Jasną Górę w Częstochowie). Obecny wygląd kościół i klasztor zawdzięczają gruntownej przebudowie, która miała miejsce w XVII wieku. Następnie, w XVIII wieku został rozbudowany, a w 1945 r., po pożarze został odrestaurowany. Więcej informacji na temat historii znajduje się TUTAJ

Wokół opactwa znajdują się tereny Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Wytyczono wiele ścieżek spacerowych, którymi warto się przejść by powdychać świeżego powietrza i popodziwiać malowniczą scenerię, którą tworzy las o bogatym drzewostanie i rzeka Ruda, która tworzy urodziwe zakątki.

Rudy Raciborskie to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę. Dojazd jest tutaj bardzo dobry, bowiem jakieś 25 km od tego miejsca przebiega autostrada A4. Po drodze można również zatrzymać się w Sośnicowicach, gdzie znajduje się okazały pałac z XVIII w. My jednak zwiedzenie tego miejsca zostawiliśmy sobie na kolejną wyprawę w ten rejon.

I na koniec oczywiście pocztówki. Dwie pierwsze kupiłem podczas tej wycieczki. Trzecią miałem już w swoich zbiorach

I jeszcze... stemple! Od jakiegoś czasu zbieramy również stemple. Kupiliśmy w tym celu zeszyt, i zawsze gdy jesteśmy w jakimś ciekawym miejscu, prosimy o pieczątkę. Miejmy nadzieję, że z czasem zeszyt się zapełni!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz