O mnie

Mam na imię Tomek, mieszkam w Częstochowie. Od dziecka kolekcjonuję widokówki. Zaczęło się w sumie od tego, iż mój ojciec zaszczepił u mnie pasję podróżowania. Z każdej wycieczki przywoziłem olbrzymie ilości różnego rodzaju pamiątek, w tym widokówek. Z biegiem czasu ilość tego wszystkiego rosła, i w końcu przyszedł czas, by się na coś zdecydować. Padło właśnie na widokówki, bowiem przedstawiały one różne ciekawe miejsca, widoki, zabytki, mapki, herby. Interesowała mnie geografia, historia, style architektoniczne, a hobby to nie było drogie, jak na kieszeń dziecka. Dlatego wygrzebałem z domu wszystkie widokówki, jakie tylko udało mi się znaleźć, i w ten sposób powstała pierwsza kolekcja. Od tamtego czasu systematycznie ją uzupełniam mimo, iż minęło już sporo lat.

Jednym ze sposobów wzbogacania kolekcji jest wymiana z innymi kolekcjonerami. Dlatego też, jeżeli zbierasz coś, i masz jakieś widokówki na wymianę-napisz. Może znajdę coś ciekawego dla Ciebie. Również, jeżeli nic nie zbierasz, a posiadasz jakieś zbędne widokówki, które nie są Ci do niczego potrzebne-napisz. Chętnie je odkupię lub przyjmę.

Widokówki trzymam w segregatorach. Aktualnie jest ich około 60. Ostatnio zacząłem układać je zgodnie z obowiązującym podziałem administracyjnym Polski (dawniej ułożone były alfabetycznie według miejscowości). Główną kategorią jest województwo, następnie wchodzące w jego skład powiaty, i wchodzące w skład powiatów gminy.

Aktualnie kolekcja przechodzi małą modernizację. Chcę, by była bardziej przejrzysta, i łatwiej się ją oglądało. Podczas modernizacji, przy okazji robię również spis miejscowości, z których widokówek nie posiadam.

Moje hobby jest moją odskocznią od codziennego życia, pracy i obowiązków. Jest wspaniałą metodą na odreagowanie stresów, chwilą wytchnienia. Każdego dnia staram się znaleźć choćby chwilkę, by coś zrobić przy kolekcji, coś poprawić, coś udoskonalić... Jednak, ze względu na dużą ilość obowiązków, nie zawsze mi się to udaje. Kolekcjonowanie widokówek to równocześnie poszerzanie wiedzy o świecie, o miejscach, ich historii i kulturze.

Na koniec tego wpisu, chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili i przyczynią się do powiększenia mojej kolekcji. Moim celem jest zebranie przynajmniej jednej widokówki z każdej gminy w Polsce (jeśli oczywiście z danej gminy została wydana choć jedna taka widokówka, bo z tym też bywa różnie), i z jak największej liczby miejsc za granicą (tutaj będzie już bardziej ciężko :-)