wtorek, 23 lutego 2010

Rezerwat Sokole Góry

Na początek będzie lokalnie. Miejsce, które przedstawia poniższa widokówka położone jest kilkanaście kilometrów od Częstochowy, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w sąsiedztwie ruin zamku w Olsztynie.

Jest to jedno z popularniejszych miejsc niedzielnego wypoczynku mieszkańców Częstochowy i okolic. Fakt, iż od 1953 roku Sokole Góry stanowią rezerwat przyrody, zupełnie nie przeszkadza grzybiarzom, miłośnikom quadów i grilli na świeżym powietrzu, a także speleologom amatorom. Łatwy dojazd, świeże powietrze, piękne lasy, liczne jaskinie, piesze i rowerowe szlaki turystyczne sprawiają, że w słoneczne dni miejsce to odwiedzają całe rzesze turystów. Rezerwat tworzy grupa wzgórz (Sokola Góra, Pustelnica i Puchacz) pokrytych wapiennymi skałami. Ze szczytu widać ruiny zamku w Olsztynie. Znajduje się tu kilkanaście jaskiń (m.in. Jaskinia Studnisko, która jest najgłębszą jaskinią na Jurze, Jaskinia pod Sokolą Górą, Jaskinia Koralowa, Jaskinia Maurycego i Jaskinia Olsztyńska, o której było głośno wiosną zeszłego roku za sprawą uratowanego przez jurajską grupę GOPR grotołaza z Warszawy, który się tu zaklinował). Jaskinie te są zamieszkiwane przez 8 gatunków nietoperzy.

A to już pocztówka z lat 60 XX wieku przedstawiająca widok na Sokole Góry z zamku w Olsztynie. Jak będę latem w tamtych okolicach, muszę koniecznie znaleźć miejsce, z którego robione było to zdjęcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz