wtorek, 23 lutego 2010

Bieszczadzkie cerkwie - Smolnik

W zeszłym roku pierwszy raz w życiu byłem w Bieszczadach. Wybraliśmy się z żoną na totalne odludzie, do miejscowości Wetlina. Kwaterę mieliśmy w pamiętającym czasy PRL domu wycieczkowym PTTK. I były to jedne z lepszych wakacji w moim życiu! Miałem okazję być we wszystkich polskich górach, i zdecydowanie stwierdzam że w Bieszczadach mi się podobało najbardziej. Ta tajemniczość połączona z dzikością, przepiękne, wręcz cudne krajobrazy, ślady po wielu narodowościach które zamieszkiwały lub zamieszkują ten teren. Oboje z żoną, opuszczając Bieszczady, zgodnie z łzami w oczach stwierdziliśmy, że jeszcze tu wrócimy, i to nie raz!
Jednak Bieszczady to nie tylko góry. W deszczowe dni zwiedzaliśmy okoliczne miejscowości. Postanowiliśmy większą uwagę zwrócić na liczne tutaj drewniane cerkwie prawosławne. Jedną z nich jest prezentowana na niniejszej widokówce bojkowska cerkiew św. Michała Archanioła we wsi Smolnik, zbudowana w roku 1791. Smolnik jest mała wsią, która w granicach Polski znajduje się dopiero od roku 1951. Wcześniej należała do ZSRR, jednak na skutek umowy o zmianie granic pomiędzy Polską a ZSRR Smolnik razem z kilkoma innymi wsiami został włączony do Polski. Co ciekawe, obecny Smolnik znajduje się w odległości około 1 km od pierwotnej wsi, której zabudowania w 1951 r. zostały rozebrane, a mieszkańcy wysiedleni do ZSRR. Pozostała jedynie właśnie ta cerkiew, którą w omawianym okresie komuniści zamienili na magazyn tworzyw sztucznych. W 1975 roku, po przejściu do parafii rzymskokatolickiej, cerkiew przeszła gruntowny remont wewnętrzny, a w latach 2004-2005 - zewnętrzny.



Zwiedzając bieszczadzkie drewniane świątynie bardzo ucieszył mnie fakt, iż w większości z nich leżą przy wejściu widokówki, które można sobie kupić, wrzucając do puszki "co łaska" :)

3 komentarze: